O blogu

Co bylo na začátku tohoto blogu?

V době koronavirové bylo najednou víc času na procházky. Po nějakém čase se mně přidala  moje kamarádka Jitka, které taky chyběl pohyb. Začaly jsme spolu chodit do lesů kolem Dolních Břežan, kde bydlím. Mám ty lesy moc ráda, znám je od dětství. S Jitkou se taky známe už dlouho, přesně řečeno od gymplu. Přátelství trvá, známe se dobře, a tak si máme pořád o čem povídat. Mluvíme samozřejmě i o mé nemoci, která se mi zásadně vepsala do života, poprvé před třinácti lety. Párkrát to vypadalo už vyloženě bledě, a přesto tu pořád jsem. Po pádech přišly i výšky, jak už to v životě bývá, nic netrvá věčně.

Jitka se mě jako zvědavá novinářka ráda ptá na to i ono. A v jednu chvíli povídá: „Co kdybys o tom psala blog? Tam by ses mohla s lidmi dělit o zkušenosti a praktické rady.“

Proč tedy vlastně ne, řekla jsem si. Mnohým jsem si prošla, nemoc se mi vrátila dvakrát, umím se vcítit do strachu, bolesti i nejistoty.  A vím, že člověku je líp, když se nepovažuje jen za pasivní objekt léčby, když se jeho tělo a mysl můžou na uzdravení mohou podílet. Pokud má zkušenost někomu pomůže, budu ráda.

Knihu sama asi napsat nedokážu, i když mě do toho pár lidí už ponoukalo, ale blog by jít mohl. Zvlášť když mi Jitka pomůže. Dohodly jsme se s ní, že to budeme dělat tak, jak to vzniklo.

Že se mě na těch našich procházkách bude dál ptát, a já budu odpovídat. Pak to vždycky zpracujeme do blogového příspěvku na nějaké téma kolem rakoviny a životního stylu, který pomáhá léčení. Mám lékařské vzdělání, takže se umím na věci podívat i z pohledu vědy. Budu se snažit vše, co vím, objasnit tak, aby to dávalo smysl a pomáhalo najít souvislosti a motivaci.

Jednotlivé příspěvky chci věnovat co nejkonkrétnějším tématům, jako třeba proč je pro léčení důležitý pohyb, jaký má vztah k imunitnímu systému, jakou dietu jsem během léčby zvolila a jaká úvaha za tím stojí ve vztahu k jednotlivým potravinám. A tak dál. A uvidíme, jak se to vyvine.

Prvním příspěvek bude o té mé nemoci jako takové. Kdy přišla, kdy se vrátila. A co já na to.

Chtěla bych vás jen upozornit, že povídání v tomhle blogu vychází z mých osobních zkušeností a prožitků. Nenahrazuje rady odborných lékařů a jejich péči.

Ať se vám dobře čte.